Haber

Muğla’da lavanta kokulu müstahzar

MUĞLA (İGFA) –Menteşe ilçesine bağlı Yerkesik Yeniköy Mahallesi’ndeki lavanta bahçesinde her yıl düzenlenen Lavanta Festivali için hazırlıklar başladı.

Haziran ortasında başlayan ve Temmuz ayı boyunca devam eden Lavanta Festivali sayesinde her yıl yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin ilgisini çeken Yeniköy Mahallesi, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için doğal bir stüdyo platformu haline geldi.

Lavanta bahçesini leylak rengi elbiseleriyle dolduran ziyaretçilerin yanı sıra gelin, damat, nişanlılar ve anne adayları da lavantanın ortasında bol bol fotoğraf çekmek için burayı ziyaret ediyor.

Kooperatifler ve yöre halkı tarafından üretilen yöresel eserler de lavanta bahçesinin yanındaki sosyal alanda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Tıbbi-aromatik bitki yağları, bitki çayları, ikramlar gibi özel çalışmaların yanı sıra yöresel lezzetleri de tatma fırsatı bulan ziyaretçiler, sosyal medya paylaşımlarıyla da mahallenin tanıtımına katkı sağlıyor.

Bu arada kırsal kalkınmaya destek amacıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan Koku Vadisi Projesi kapsamında kooperatiflerle imzalanan iş birliği protokolü doğrultusunda tıbbi aromatik bitki dikimleri de devam ediyor.

Koku Vadisi Projesi kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bugüne kadar Menteşe’deki kadın üreticilere kooperatifler aracılığıyla 205 bin adet tıbbi aromatik bitki fidanı ücretsiz olarak dağıtıldı. Lavanta üretiminin yüklendiği projede lavantanın yanı sıra kekik, adaçayı, nane, biberiye, mercanköşk ve limon otu gibi bitkiler de üretiliyor. Pazar payı yüksek üretilen bitkilerden uçucu yağ, kozmetik ürünler, baharatlar ve bitki çayları gibi yan ürünler üretilerek üreticilerin gelir düzeylerinin artırılması amaçlanmaktadır.

halfeti-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu