Ekonomi

Veriler Fed endişelerini canlı tutuyor

Gelişen piyasa hisse senetleri Cuma günü düştü ve güçlü ABD ekonomik bilgilerinin Federal Rezerv’in daha uzun süre satması gerekebileceğine dair duyguları desteklemesinin ardından hafta sonunu durgun bir molaya soktu. Ancak gelişmekte olan ülke piyasalarının parlayan yıldızı rand oldu. Güney Afrika randı haftalık büyük kazançlar kaydetti.

Güçlü veriler Fed endişelerini canlandırıyor

MSCI’nin Gelişen Piyasalar (EM) hisse senedi endeksi, ABD haftalık işsizlik başvuruları verilerinin sıkı bir işgücü piyasasına işaret etmesi ve ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklenenden hızlı toparlanmasına işaret etmesinin ardından küresel risk almanın düşmesiyle, ikinci haftalık düşüşüne yöneldi ve %1’den fazla düştü çeyrek.

Bu veriler dikkatleri, geçen Çarşamba günü politika faizini 50 baz puan artırarak %4,25-%4,50 aralığına yükselterek 2007 sonundan bu yana en yüksek seviyeye çıkaran Fed’e odakladı.

2022 küresel piyasaları salladı

Bu yıl finansal piyasalarda yaşanan birçok harekette büyük ekonomilerin merkez bankalarının şahin politikaları etkili oldu ve sıkılaşan finansal döngülerin daha uzun süre devam edeceği korkusuyla gelişmekte olan piyasalar da dahil olmak üzere birçok riskli varlığa zarar verdi. MSCI’nin yükselen piyasa hisse senetleri endeksi bu yıl %22,5 düştü.

OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Küresel olarak koordine edilen merkez bankası sıkılaştırması, yatırımcıları daha düşük kazançlar ve kredi riskleri konusunda endişelendirmeli, büyük ekonomiler için ekonomik okumaların çoğunu henüz tam olarak etkilemedi” dedi.

14 trilyon dolar çöpe gitti

Küresel hisse senetleri, 14 trilyon dolar değer kaybederek en kötü ikinci yılını yaşama yolunda ilerliyor, ancak bu süre zarfında, artan oynaklığın ortasında yaklaşık 300 faiz oranı artışı ve %10’dan fazla üç ralli oldu.

Güney Afrika randı dolar karşısında %0,5 yükselerek haftalık %2,8 ile son altı ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, gelişmekte olan ülke para birimleri daha iyi bir gün geçirdi. Johannesburg hisseleri %0.1 yükseldi.

Rus Rublesi, piyasaları tedirgin eden petrol ve gaz yaptırımlarına ilişkin endişeler arasında, ay sonu vergi beyannamesinden gelen takviye sayesinde bir önceki seansta hafif toparlandı.

Türk lirası, Ankara’nın döviz kurunu sıkı bir şekilde kontrol etmeye devam eden politikalarına rağmen, dolar karşısında 18,7 ile yeni bir rekor seviyeye geriledi ve bu yıl kayıplarını %40’a çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu